„Na zamku” z Jeżykami

O tym, że jest w naszym mieście pałac, wiedzą nawet najmłodsi, ale zamek? Tak, jak najbardziej – tuż za drzwiami Centrum Edukacji Muzeum Wojska w Białymstoku. Kiedy zamknęły się one za Jeżykami, dzieci znalazły się w jednej chwili w zupełnie innym świecie, znanym trochę z baśni i legend. Tu poprzez różnorodne działania mogły poznać go bliżej.

Uwagę przedszkolaków przykuł niecodzienny wystrój pomieszczenia z pięknym zamkowym placem zabaw. Dzieci oglądały makietę zamku słuchając zajmujących opowieści o życiu w dawnych czasach. Poznały obowiązki pazia, giermka i samego rycerza. Dotykały i przymierzały się do elementów zbroi i samego uzbrojenia. Wreszcie mogły wykazać się w różnorodnych działaniach. Budowały zamki z drewnianych klocków, co w grupach okazało się wcale nie takie łatwe, ale ostatecznie efekt był wspaniały. Ze styropianowych elementów powstała wieża, w której została uwieziona królewna. Na szczęście znalazł się odważny rycerz i wyzwolił ją ku uciesze wszystkich. Wreszcie skorzystały z atrakcyjnej konstrukcji z wieżą i ruchomym mostem, by ślizgiem wrócić do kolegów.

Spotkanie z odległym, ale bardzo bliskim dzieciom światem było dobrym wyborem na naukę przez zabawę i na pewno zostawi ślad w pamięci Jeżyków, a relacja z zajęć „Na zamku” może stać się pretekstem do jeszcze wielu odkryć i aktywności Jeżyków.


Starsze wpisy