„Troskliwe Misie w akcji” – Sprzątanie Świata 2021

W piątek, 17 września odbyły się w naszej grupie zajęcia ph.: „Myślę, więc nie śmiecę”. To szczególny dzień, gdyż właśnie w weekend 17-19 września trwała 28. Akcja Sprzątanie Świata – Polska, a my mogliśmy w niej uczestniczyć. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną w naszym kraju oraz walory higieniczno-estetyczne nie wyruszyliśmy w tym roku na sprzątanie świata w terenie, jednak udało nam się znaleźć inne ciekawe aktywności kształtujące postawy proekologiczne i współodpowiedzialność za stan najbliższego środowiska przyrodniczego.

Zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza pt.: „Czy to nasze?” autorstwa Heleny Bechlerowej, z którego nauczyliśmy się, że dbanie o przyrodę to nasz wspólny wielki obowiązek i jeśli nie będziemy go właściwie wypełniać piękne wielobarwne krajobrazy szybko przestaną cieszyć nasze oczy, a świat stanie się szary, brzydki i ponury. Następnie próbowaliśmy rozpoznać, co sprawia, że nasza planeta jest szczęśliwa, a co bardzo ją smuci i przygnębia. W tym celu segregowaliśmy liczne ilustracje, omawiając po kolei każdą z nich. Przypomnieliśmy sobie również jak ważna jest regularna segregacja odpadów – mieliśmy za zadanie opróżnić nasz kwiatowy kuferek ze wszystkich śmieci „wrzucając” je do pojemników o odpowiednim kolorze. Poradziliśmy sobie z tym śpiewająco, a kuferek w mgnieniu oka stał się puściutki. Ostatnie zadanie również nie sprawiło nam nawet najmniejszych trudności. Musieliśmy zdecydować, co jest dobre dla otaczającego nas środowiska, a co mu zdecydowanie szkodzi – w tej sytuacji poszukiwaliśmy pomysłów na zmianę, aby jak najdłużej móc oddychać świeżym powietrzem, korzystać z czystej wody oraz podziwiać zielone lasy i łąki.

Na zakończenie zajęć ph.: „Myślę, więc nie śmiecę” wybraliśmy się na spacer do pobliskiego parku „Planty”, gdzie zapoznaliśmy się z regulaminem korzystania z parków i skwerów znajdujących się na terenie naszego miasta, poszukiwaliśmy i przeliczaliśmy kosze na śmieci oraz przy okazji podziwialiśmy piękny jesienny krajobraz. Ponadto, udało nam się nawet znaleźć chwilkę na swobodną zabawę na świeżym powietrzu, zbieranie kolorowych liści oraz obserwowanie zwinnych wiewiórek.

Zachęcamy wszystkie koleżanki i kolegów do dbania o przyrodę każdego dnia! Dbajmy – bo warto!

Troskliwe Misie wraz z Paniami


Starsze wpisy