Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w „Tęczowym” przedszkolu

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! W tym terminie obchodzimy także Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany również Świętem Kolorowej Skarpetki.

Wypada on 21 dnia 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.

Różne skarpetki stały się symbolem tego dnia, ponieważ chromosom ma kształt skarpetki. Zakładając  21 marca dwie różne, kolorowe skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym na problemy ludzi z Zespołem Downa. Chcemy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka!

                W tym roku nasza placówka uczciła ten dzień włączając się do akcji organizowanej przez Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno ‒ Wychowawczy w Juszczynie. Każdy przedszkolak otrzymał szablon skarpetki, który ozdobił w dowolny sposób. Następnie wszystkie skarpetki zostały zawieszone na linie i zmierzone (24m 06cm). W ten sposób przyłączyliśmy się do ustanowienia rekordu w stworzeniu najdłuższego sznurka „wyjątkowych skarpetek”.


Starsze wpisy