„NIE JESTEŚMY SAMI , BO PRZYJACIÓŁ MAMY” – Z RADOŚCIĄ OZNAJMIAJĄ „MYSZKI”

Czym jest przyjaźń ? Na pewno najwspanialszym i najkosztowniejszym skarbem, którego niejednokrotnie szukamy przez długie lata, a kiedy już znajdziemy – dokładamy wszelkich starań, aby go nie stracić. O tym wie świat dorosłych, ale nie tylko. Ostatnie dni w „Mysiej Rodzince”, które poświęciliśmy pogawędkom o tym właśnie uczuciu pokazały, że o przyjaźni wiemy całkiem sporo. Przekonaliśmy się o tym podczas wspólnego tworzenia Kodeksu Super Przyjaciela. Prześcigaliśmy się w przykładach. Oto kilka z nich:

Według „Myszaków” prawdziwy przyjaciel to taki, z którym możemy się śmiać i bawić; który zawsze stanie w naszej obronie; który pomoże w potrzebie i zawsze będzie miał dla nas czas. To również osoba, która nas pocieszy w chwilach smutku i podzieli się wszystkim co ma. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że bez przyjaciół świat byłby smutny i zły; szary i obojętny na potrzeby innych. Prawda, że trafne i bardzo mądre spostrzeżenia, pełne dziecięcej wrażliwości i empatii.

Nasze Mysie pogawędki przeplatały się z nauką piosenek i zabaw /o przyjaźni naturalnie/ oraz z przygotowaniem serduszkowego upominku najwspanialszym i niezawodnym Przyjaciołom czyli Rodzicom. Dowiedzieliśmy się również, że zaskarbienie sobie miana przyjaciela czy super kumpla nie jest sprawą łatwą. Wpadliśmy więc na pomysł stworzenia własnych amuletów szczęścia. One zawsze pomagają  w przywołaniu dobrych myśli i pomysłów. Amulety, medalionami również przez nas nazywane, znalazły zaszczytne miejsce w sali na „Drzewku szczęścia”. Po chwilę obecną z przyjemnością przy nim siadamy na małe pogaduchy.

Po pracowitych dniach, naładowani pozytywną energią, wystrojeni w super kreacje w przeróżnych odcieniach czerwieni, po śniadaniu rozpoczęliśmy kolejną grupową imprezkę zwieńczającą tematykę tygodnia. Tym razem postawiliśmy na wspólną zabawę taneczną – głównie w parach, które powstały dzięki odnalezionym się połówkom serduszek. Od czasu do czasu następowała zmiana partnerów dająca każdemu możliwość zatańczenia z innym kolegą. Każdy miał też możliwość usłyszenia o sobie kilku ciepłych słów, którymi dzieci obdarowywały się nawzajem. Przez tę zabawę pokazaliśmy, że w każdym z nas jest dużo dobra; w każdym drzemią inne talenty. Jedna z zabaw potwierdziła, że zawsze możemy na siebie liczyć, a dzieje się to za sprawą wzajemnej życzliwość. Obiecaliśmy sobie, że będziemy je pielęgnować każdego dnia, na równi z zasadzonym na tę okoliczność „Drzewkiem życzliwości”. Miłym momentem było również stworzenie przez dzieci pamiątkowych serduszek. Rysował każdy – każdemu, dlatego wszyscy wyszliśmy z przedszkola z symboliczną „Walentynką”. I na tym zakończyliśmy I część wspólnej zabawy.

        W II zaś części czekały na „Myszaki” dwie niespodzianki. Pierwszą -  Rodzice nam przygotowali. Otóż, każda Rodzinka opracowała „Przepis na przyjaźń”. Wszystkie przepisy uroczyście zostały odczytane i w wielkim skupieniu przez dzieci wysłuchane. W recepturach dominowały takie składniki jak: zaufanie, szczerość, wzajemna pomoc i szacunek, rozmowy oraz  wesoła zabawa.

Na koniec zaś,  Rodzice taką poradę nam dali, byśmy wszystkie składniki dobrze wymieszali, do ciepłego serducha wlali i na wolnym ogniu w atmosferze miłości przez długie lata je podgrzewali. Kucharze wprawdzie jeszcze z nas mali, ale już się do realizacji pzrzepisu z przyjemnością zabieramy! Obiecujemy !

Kolejna niespodzianka to zaproszenie do kawiarenki „Pod serduszkiem”” na elegancki podwieczorek. Degustując galaretkę, „Myszaki” na gorąco dzieliły się swoimi wrażeniami z mijającego dnia. Szalone Fotoreporterki, zapraszały mniejsze i większe teamy do pamiątkowych zdjęć – pod „Drzewkiem szczęścia” oczywiście. Za kilka lat przyjemnie będzie zerknąć na pierwsze, przedszkolne przyjaźnie. Kto wie, może przetrwają na dłużej?

Życzymy Wam tego „Myszaki” z całego serducha.

 

Serdeczne i ciepłe słowa podziękowania kierujemy

do wszystkich „Myszkowych” Rodzinek,

które włączyły się do naszej zabawy

„Przepis na Przyjaźń”.

Przygotowane przez Państwa receptury wywoływały wśród dzieci zarówno uśmiech

jak i wzruszenie; zadumę oraz świadomą akceptację

 i znajomość wielu zawartych przez Was „składników”.

Niech  na zawsze zamieszkają one  w każdym małym i dużym serduszku .

 

Paniom Kuchareczkom

za przygotowanie nam serduszkowego deseru,

który był dopełnieniem szczęścia w tym słodkim dniu.

                                                                                                        Wszystkich Czytelników

                                                                                                         z „Krainy Życzliwości”

                                                                                                          pozdrawia cały „Myszkowy” team

 

 


Starsze wpisy