„Jeżyki poznają kolory- niebieski”

W listopadzie odbyło się drugie zajęcie z cyklu „Jeżyki poznają kolory”, które skupione było wokół barwy niebieskiej i treściach ekologicznych związanych z wodą. Już od najmłodszych lat należy kształtować u dzieci postawę zachęcającą do dbania o naszą planetę.

 W ramach porannych zabaw Jeżyki w niebieskich ubrankach i opaskach z sylwetą kropelki wody korzystając wyłącznie z niebieskich krążków próbowały dostać się na wyspę, gdzie dalej bawiliśmy się niebieskimi rekwizytami.

Podczas zajęć głównych oprócz zabaw ruchowych z krążkami, kocem czy chusteczkami, dzieci oceniały postępowanie postaci z obrazków w określonych czynnościach domowych czy higienicznych związanych z wodą. Gdy, w opinii dzieci, zachowanie służyło oszczędzaniu wody- pokazywały „kciuk do góry”, a ilustracja trafiała na tablicę z uśmiechnięta i czystą kropelką wody. Gdy kciuki dzieci skierowane były do dołu, oznaczało to, że dane zachowanie przyczynia się do marnowania wody i obrazek trafił pod sylwetę smutnej, zanieczyszczonej kropli życiodajnego płynu..

Spośród kolorowego deszczu, który pojawił się w naszej sali, Jeżyki wybierały tylko niebieskie kropelki, które zostały wykorzystane do zabaw matematycznych.

Jednak najlepsza atrakcja była zaplanowana na koniec. Oczywiście mowa o zabawie sensorycznej podczas której dzieci samodzielnie wykonały ciecz newtonowską i poznawały jej właściwości. Gdy mocno ją ściskały w dłoni- twardniała, a po rozluźnieniu- spływała im między palcami. Dla zdecydowanej większości maluchów była to niezła frajda, a przy okazji niezwykłe doznania sensoryczne i ćwiczenie rączek.

Następnego dnia mieliśmy w łazience ćwiczenia praktyczne. Przypominaliśmy, jak prawidłowo myć dłonie z zachowaniem poszczególnych faz tej czynności pamiętając o oszczędnym korzystaniu z wody.

Kolor niebieski- mamy już za sobą =). Teraz czas, aby w grudniu zakrólowała czerwień, bo to ulubiony kolor Św. Mikołaja!

„Jeżykowe” Panie.


Starsze wpisy