Grupa Słoneczka II

Grupa „ SŁONECZKA”-  Pięcioro wspaniałych dzieciaków tworzy jedną z grup pod nazwą „ Słoneczka II ” . Oto Lenka, Kinga, Marianka, Bartuś i Piotruś – dzieci w różnym wieku, z różnymi temperamentami, potrzebami i z różnym stopniem przygotowania do życia w naszej przedszkolnej społeczności.

Lenka , Kinga i Bartek – przed nimi przedszkole nie ma tajemnic. Są z nami od kilku lat. Codziennie, razem  poznają otaczający nas świat, ten bliższy, w zasięgu ręki i ten dalszy, ten wielki, który ich tak często przeraża.

Dla Marianki i Piotrusia ten rok szkolny to początek kariery przedszkolnej. Po krótkim okresie niepewności, strachu, płaczu i „badania gruntu” zadomowili się na dobre i chętnie spędzają czas w przedszkolu.

Lenka- Ciekawa świata , uważna, cierpliwa. Lubi muzykę, wie, czego chce i potrafi o to poprosić. Zawsze uśmiechnięta, pełna ciepła i delikatności. Takie jasne światełko. Lubi poznawać świat poprzez zmysły, odgadywać to , co za chwilę nastąpi, a przy tym poznawać coś nowego, jeszcze ciekawszego. Wciąż do przodu. Nie obce są dla Niej trudne wyzwania, gdy stoi sama, czy pije z kubka. Przecież da radę.  Lenka stara się angażować we wszystkie zabawy w grupie, bo wie, że to jest ważne i fajne. Czasem tylko Pani musi jej pomóc. Ale to nic, bo w parze zabawa jest jeszcze lepsza.

Lenka- Oaza spokoju. Dobrze jest z Tobą przebywać.

Marianka- debiut w przedszkolu. To widać i słychać. Na początku niepewna, nieufna, niechętna. Powoli przełamywała dystans. Powoli zaczynała badać, poznawać,  uśmiechać się. Coraz częściej się odzywa, jest odważniejsza z każdym dniem. Powoli… A jednak! Ciekawość zwyciężyła. Marianka jest „nasza”. Przekonała się do nas. Już nie płacze wchodząc do przedszkola, uśmiecha się widząc znajomą twarz. Zaryzykowała. Pozwoliła nam się poznać. To Ona wytycza szlak. Pokazuje jak postępować, by się do siebie zbliżyć. Lubi to, co już zna. Bez pośpiechu ogląda świat. Sprawdza.  Mam pewność, że zaczyna Jej się tu podobać.

Marianka- Tajemnicza i niepewna, powoli odkrywa rąbek swojego małego świata. Chętnie tam zajrzymy.

Kinga-rozważna, spokojna, ciekawa świata i ludzi, cierpliwa. Nasza grupowa gosposia. Pełna optymizmu , odwagi i wrodzonego wdzięku. Świetna koleżanka w nauce i w zabawie. Pięknie śpiewa , a mówi jeszcze lepiej. Z ogromnym taktem, wyczuciem i pełnym ciepła oddaniem, uczy nas  swoją małą , a zarazem wielką mądrością tego , co jest ważne w życiu (szacunku, tolerancji i wiary w drugiego człowieka). Dzięki Niej, nasze codzienne ze sobą przebywanie, jest pełne ciepła, radości i dobra. Chociaż nie we wszystkim umie   sobie poradzić, to nigdy nie wycofuje się z podjętego zadania.  Brawo Kinga.

Kinga- Otwarta i dobra, pełna ufności. Zawsze potrafi obdarzyć wszystkich miłym słowem. I już jest lepiej…

Piotruś-przedszkole , to nie jest pełnia szczęścia dla Piotrusia. Mama i Tata to Jego świat. Chociaż z każdym dniem jest coraz lepiej. Pogrążony czasem w filozoficznej zadumie, czasem zatroskany, uśmiecha się z lekkim zdziwieniem, gdy zachęcamy Go do radosnych zabaw, czy baraszkowania. Przychodzi, odkrywa, bada, poznaje. Jest jak struna- lubi współgrać! Wyczuwa nastrój, emocje, intencje partnera. Idealnie się z nim stapia. Czyta nas. Nasze twarze, ton głosu, grymas. Jakby chciał powiedzieć : „ Wiem o czym mówisz, wiem co myślisz” .Trudno się przed Nim „ schować”. Lubi się śmiać. Piotr- przyjaciel, kompan. Uważny, rozsądny, ostrożny. Nic dla Niego nie jest tak ważne jak osoba. Bez wytchnienia będzie się w ciebie wpatrywać.

Piotruś- przy Nim można być tylko autentycznym, przejrzystym, prawdziwym.

Bartuś- kolejny rok w przedszkolu pozwala Mu czuć się pewnie: sale , zajęcia, osoby- dla niego to nic nowego. Ufny, radosny , przemiły. Każdego lubi. Każdego akceptuje. Uwielbia zajęcia, zabawy, baraszkowanie , a przede wszystkim śpiew, muzykę i wszelkie zabawy muzyczne. Bartek –bez zdziwienia wkracza w rytm dnia. Z radością uczestniczy we wszystkich zajęciach. Chętny do każdej zabawy z dziećmi. Nawet jeśli nieporadnej , to On wie , że warto próbować. Ma wiele twarzy: cierpliwy, wyczekujący, zadowolony, szczęśliwy, aktywny, zdenerwowany, niechętny, zaspany. Bartek – niemal każdego dnia zaskakuje nas trafnym komentarzem. Myli się ten , kto twierdzi , że Go zna.

Bartuś- Potrzebujemy Jego radości, pewności i tego ukrytego. Bartuś – Nasza Tajemnica.