„Jeżyki” poznają dary jesieni

W „jeżykowej”  gromadce jesienny nastrój zapanował na dobre! Jest to bardzo wdzięczna i kolorowa pora roku, która przynosi nam wiele darów z sadu, ogrodu, parku, jak i lasu!! Jest to też idealna okazja, aby kształtować u dzieci prozdrowotne postawy.

Przy owocowo- warzywnej tematyce  plan aktywności  był bardzo napięty. Dzieci brały udział w zajęciach kulinarnych, podczas których pod opieką pań komponowały owocowe koktajle i warzywne szaszłyki.  Przy pierwszej aktywności dzieci dzielnie kroiły owoce, wyciskały sok z pomarańczy oraz blendowały składniki na pełen zdrowia napój. Przy warzywnych szaszłykach nadziewały zdrowe produkty na wykałaczki. Wszystkie przekąski szybko zniknęły, bo dzieciom smakuje najlepiej to co same przygotowują. :)

„Jeżyki” uczestniczyły też w interesującej zabawie matematycznej ze „świeżakami” w roli głównej oraz zajęciu konstrukcyjnym, których efektem były przeurocze warzywno-owocowe cudaki. W ramach podsumowania owocowo-warzywnej tematyki dzieci udały się na wycieczkę do ogrodów działkowych, gdzie mogły zobaczyć drzewa i krzewy owocowe, wybrane warzywa oraz „podejrzeć” pracę działkowców jesienią.

Ale jesień to nie tylko bogactwo warzyw i owoców, ale także pięknie zmieniające kolor liście, kasztany, żołędzie, szyszki i grzyby.  Jak piękna jest polska złota jesień dzieci mogły się przekonać podczas spaceru do Parku Konstytucji 3 Maja. „Jeżyki” zobaczyły, że w parku można nie tylko spacerować, ale także doskonale się bawić!

         Z zainteresowaniem obserwowały przez lupę korę drzew, szukały tam małych mieszkańców i nie tylko, rozpoznawały drzewa iglaste i liściaste, przytulały się do drzew i słuchały, jakie sekrety szepczą im do ucha. ( np. drzewa „ nie lubią, gdy dzieci łamią im gałązki, jest im smutno, gdy liście spadają, pozwoliły listki zabrać do przedszkola”, itd.)

         Dzieci miały możliwość także odbijać strukturę kory drzew na kartkach za pomocą kredek woskowych. Największą atrakcją wycieczki było rzucanie liści do góry w taki sposób, żeby spadł jesienny „deszcz” mieniący się różnobarwnymi koloroami . Dzieci bardzo zadowolone wróciły do przedszkola z pięknymi bukietami różnobarwnych liści, które wykorzystaliśmy do odbijania ich na kartkach.

Liczymy, że dzięki takim zajęciom zachęcamy dzieci do spożywania warzyw i owoców, a także zwiększymy ich świadomość, jakie wartości odżywcze maję te produkty. Zachęcimy je także  do aktywności na świeżym powietrzu, bo spacery jesienią mogą być bardzo atrakcyjne, a przy okazji poprawiają naszą odporność.

„Jeżykowe” Panie


Starsze wpisy